Myśli rozczochrane,  Wiersze

Błędy

Każdy z nas miewa różne momenty, bo życie nie jest wędrówką przez piękną dolinę, w której zawsze świeci słońce. Zamiast tego, dostajemy na drogę tobołek opatrzony napisem „Życiowy poradnik przetrwania”, w którym znajdują się rzeczy włożone tam przez naszych rodziców, nauczycieli, rodzinę, mentorów, słowem, osoby, które były dla nas swego rodzaju autorytetem i kompasem, gdy byliśmy mali. Uczyliśmy się życia obserwując innych, „mądrzejszych” od siebie, aż w końcu nadszedł moment samodzielnego podejmowania decyzji. Moment, w którym jesteśmy zdani na siebie i swoją intuicję. Jeśli zaczynamy jej słuchać – nasza podróż przebiega bez większych zakłóceń, a gdy na horyzoncie pojawia się burza, ufamy sobie i swojej wewnętrznej sile. Jednak większość z nas boi się posłuchać tego głosu, który cicho podsuwa nam rozwiązania – przecież w większości przypadków nie pasują do tego, czego zostaliśmy nauczeni, są zbyt ryzykowne, nielogiczne lub po prostu nie mają najmniejszego sensu.

 

W efekcie błądzimy, podejmując czasami niezbyt korzystne dla nas decyzje i zapędzamy się w przysłowiowy kozi róg. Dotykamy gorącego czajnika, żeby po chwili się sparzyć, po drodze nieświadomie sprawiając komuś przykrość. Jesteśmy sobą rozgoryczeni, wyrzucamy sobie pomyłki i nie mamy dla siebie ani krzty litości. „Jak mogłam/mogłem być tak głupi?!” dudni w naszych głowach, a my spisujemy siebie na straty. Błędy zdają się gonić jeden za drugim, a my coraz bardziej pogrążamy się w piekiełku samobiczowania. Stop. Nie tędy droga. Przecież tak na dobrą sprawę życie jest po to, żeby doświadczać, próbować, zmieniać kurs i w końcu trafić na właściwą drogę. Nie ma absolutnie nic złego w popełnianiu błędów, w końcu jesteśmy ludźmi, którzy mierzą się z wieloma rzeczami. Każdy z nas ma swoje troski i zmartwienia, którym co dzień z lepszym bądź gorszym skutkiem dzielnie stawia czoła. Odetchnij. Każda błędna decyzja może nas czegoś nauczyć, gdy tylko jej na to pozwolimy. Gdy otworzymy się na lekcję, którą sami sobie zafundowaliśmy.

Warto analizować to, co nam nie wyszło – to najlepszy sposób na wybranie stosownej drogi w przyszłości. Póki co, miejmy dla siebie samych więcej życzliwości i wyrozumiałości. Życie to spektakl na żywo – wszyscy gramy swoje role, na bieżąco dopisując scenariusz. Nikt z nas nie wie, co będzie w kolejnym akcie, możemy jedynie gdybać. A jeśli jakaś kwestia okaże się nie do końca trafna – to nic. Choć nie ma możliwości nakręcenie dubla, to przecież przedstawienie trwa dalej. Za jakiś czas może się okazać, że ta z pozoru nietrafna wypowiedź poprowadziła nas do pięknego zakończenia. Bo życie nie jest przewidywalne. I dlatego jest piękne.

Zaparz dobrą herbatkę lub kawkę, zapraszam Cię na wiersz. Poczuj się tu jak u siebie. Niech zejdzie z Ciebie całe ciśnienie i presja, jaką na siebie nakładasz. Wdech, wydech. Masz prawo nie wiedzieć. Nikt z nas nie wie 🙂

 

Błędy

Każdy z nas posiada dwie twarze

Czas przestać się za wszystko winić

Raz dobra, raz zła się w sercu ukaże

Lecz to z nas przegranych nie czyni

 

To nie jest tak, że błąd popełniłeś

I musisz za niego zapłacić

To nie jest tak, że życie wkurzyłeś

I od dziś zaczniesz wszystko tracić

 

To nie jest tak, że życie wciąż czyha,

By tylko podstawić ci nogę

To nie jest tak, że ciągle cię spycha

I sprowadza na gorszą drogę

 

To nie jest tak, że musisz żyć z piętnem

I skalą swych pomyłek mierzyć

Życie chce dla nas tego, co piękne

Musisz mu tylko uwierzyć

 

Błędy nie sprawią, że życie zaczeka

Znienacka przewróci cię w błoto

Nie czynią z ciebie złego człowieka

Nie wszystko co świeci to złoto

 

Masz prawo nie wiedzieć i wciąż nie rozumieć

I czasem po prostu być w lesie

Nie ma wśród nas takiego, co umie

Przewidzieć, co przyszłość przyniesie

 

Błędy przeszłości cię nie przekreślają

Wyciągaj z nich lekcje, odrabiaj

Wszyscy z nas chwile słabości miewają

Więc nigdy się nie poddawaj

 

Nie spisuj siebie samego na straty

Pomyłka cię nie definiuje

Każdy z nas nosi w sobie skrajne światy

Zło z dobrem się pojedynkuje

 

Choć mamy tendencję do biczowania

Siebie, nie róbmy już tego

Życie to spektakl bez powtarzania

Kochajmy, żyjąc na całego.

 

______________________________________________

 

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, udostępnij go znajomym, polub New Chapters na Facebooku (KLIK) i zostaw po sobie ślad – stwórzmy razem społeczność marzycieli, którzy potrafią dostrzec piękno w najzwyklejszych momentach… Dziękuję, że ze mną jesteś i… nie bój się marzyć! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *